3 Aralık 2019

Mahmud 2019'un En İyileri Listesinde

Amerikan çizgiroman piyasasının önemli haber/kültür yayın organlarından The Beat tarafından yapılan 2019'un en iyi çizgiromanları listesinde Mahmud'un çizdiği Barbar Conan serisi de yer aldı.

BEAT'ten Hüseyin Wasiti'nin listedeki tanıtım metni* kabaca şöyle;
"Beni tanıyorsanız, Barbar Conan gibi bir karakterin bana göre olmadığını düşünürsünüz ve haklısınız. Kılıç ve büyü janrası hayranlarından değilim ve yüzlerce sebepten dolayı Conan gibi karakterlerle kendimi bağdaştıramıyorum.

Bütün bunları söyledikten sonra, Jason Aaron, Mahmud Asrar, Metthew Wilson,Travis Lanham ve misafir sanatçılar Gerrardo Zaffino ve Garry Brown eliyle sunulan yeni Barbar Conan serisinin bir şekilde tüm doğru kutucuklara onay işareti attığını söylemem lazım. Çizgiroman, bir krala dönüşen Kimmeryalı savaşçının hayatına harika ve düşündürücü bir bakış sunuyor. 

Aaron'un Ocakta tamamlanacak 12 sayılık hikayesi bütüncül de olsa, emin olun ki serinin herhangi bir sayısını alıp bağımsız bir hikaye olarak okuyabilirsiniz. 

Asrar burada kariyerinin işini yapıyor, renkçi Wilson ile beraber sanatının zirvesine tırmanıyor. Conan'ın varolduğu  dünyayı yaşayan, nefes alan bir yer haline getiriyor. 

Zevksiz bulduğum fazla maço karakter temsiliyle Conan hiçbir zaman ilgimi çekmemişti. Ama Aaron, Conan'ın   sefil savaşçı ve paralı askerden etkileyici ve yorgun krala dönüşüm yolculuğunda büyülü bir şeye dokunuyor.
Aaron'un ele alışı ile Conan, daha çok bir Mad Max figürü gibi, dünyayı dolaşıyor ve hikayelerin gerçek özneleriyle karşılaştığı maceralar yaşıyor. "

listenin tamamı için TIKLAYINIZ. ( * çeviri hataları HT'a aittir. )

yazar: Jason Aaron  /   renk: Matthew Wilson  /  kaligrafi: Travis Lanham

Hiç yorum yok: